niedziela, 13 maja 2018

O Nabożeństwie Majowym

 
Maj to szczególny miesiąc. Już we wczesnych wiekach istnienia Kościoła powszechnego miesiąc ten kojarzony był z Bogarodzicą Maryja.
Już w średniowieczu znaleźć można przykłady nabożeństw majowych organizowanych właśnie w tym miesiącu.
Z nabożeństwami majowymi ściśle związana jest Litania loretańska. Przypuszcza się , że wywodzi się ona z dużo starszej Litanii do Wszystkich Świętych.
W każdym razie niektóre wezwania do Maryi były obecne w obu.
Termin "litania" oznacza prośbę ,błaganie.
Określenie "loretańska" pochodzi od sanktuarium w Loreto, w którym znajduje się domek Maryi, według tradycji przeniesiony w to miejsce z Palestyny przez Anioły.
W 1572 roku treść litanii po raz pierwszy ukazała się drukiem. Zawierała wtedy tylko 43 wezwania.
Liczba wezwań nie jest stała. 
Kościół na przestrzeni wieków dodawał jedne, a rezygnował z innych(np. Mistrzyni pokory czy Bramo odkupienia).
Prawo dokonywania tego typu zmian, na mocy decyzji Świętej Kongregacji Obrzędów z 2 sierpnia 1631 roku, zostało zastrzeżone dla Stolicy Apostolskiej , z czego papieże korzystali.
Ojciec Święty Pius V , w roku 1571 , na wieść o zwycięstwie w bitwie morskiej floty krzyżowej z siłami Turcji pod Lepanto , dodał wezwanie Wspomożenie Wiernych.
Papież Pius IX, tuż przed ogłoszeniem dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP , sformuował wezwanie Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta.  
Z kolei Leon XIII polecił , by w Litanii loretańskiej zwracać się do Bogarodzicy Królowo Różańca Świętego. 
Także późniejsi papieże dodawali nowe wezwania odpowiadające potrzebom czasu. Nie tak dawno , bo w 2014 r. , Stolica Apostolska odpowiedziała pozytywnie na prośbę Konferencji Episkopatu Polski i zatwierdziła kolejne wezwanie"Matko Miłosierdzia" , które pojawiło się tylko w polskiej wersji litanii. 
Obecnie w naszym języku wzywamy Maryję , posługując się 53 tytułami.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Modlitwa o zwycięstwo nad szatanem

  Odmawiajmy tę modlitwę codziennie przeciw złu ma ona wielką siłę. Boże Ojcze Wszechmogący, Wszechmądry i Wszechpotężny, Stwórco Nieba i ...