Każdemu człowiekowi nasuwają się bardzo ważne pytania:
Skąd wziął się wszechświat i wszystko co istnieje? Czy jest Bóg?
Kim jest człowiek?
Jaki jest sens i cel życia ludzkiego? Czym jest dobro i zło?
Jak człowiek powinien postępować?
Czy i jak się modlić?
Odpowiedzi na te i na podobne pytania nie potrafi dać nauka , bo to przekracza jej możliwości.
Stara się na nie odpowiedzieć filozofia , ale może ona błądzić , ponieważ jest tworem rozumu ludzkiego, który jest omylny.
Na te pytania znajdziemy odpowiedź w nauce objawionej przez Boga , a przez Kościół głoszonej wszystkim ludziom.
Nauka objawiona przez Boga znajduje się w Piśmie świętym , i w Tradycji , czyli ustnym podaniu.
Ksiąg Starego Testamentu jest 45, a Nowego Testamentu jest 27 , razem 72.
Życie i działalność Chrystusa Pana opisane są w czterech Ewangeliach :
św. Mateusza , św. Marka , św. Łukasza i św.. Jana.
Kościół zaleca bardzo swoim wiernym czytanie Pisma św. „Nieznajomość Pisma świętego jest nieznajomością Chrystusa”- św. Hieronim.
Poznanie nauki katolickiej byłoby bez wartości , gdyby nie została ona wprowadzona w życie codzienne chrześcijanina.
Każdy bowiem wyznawca Chrystusa powinien postępować zgodnie z Jego nauką i w oparciu o nią rozwiązywać wszystkie problemy życiowe.
Człowiek posiada jedna wolna wolę i może wybierać.
Może przyjąć tę naukę i żyć według miej , lub ja odrzucić.
W jednym i drugim wypadku bierze odpowiedzialność za skutki tego wyboru.
Główne prawdy wiary
- Jest jeden Bóg.
- Bóg jest Sędzią sprawiedliwym , który za dobro wynagradza a za zło karze.
- Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec , Syn Boży i Duch Święty.
- Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia.
- Dusza ludzka jest nieśmiertelna.
- Łaska Boska jest do zbawienia koniecznie potrzebna.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz